![]() |
Kirja: Ompele lempileluja Kirjailijat: Rosalie Quinlan ja Melanie Hurlston Suomentaja: Virpi VainikainenKustantaja: Kustannus-Mäkelä Oy Julkaisuvuosi: 2012 ISBN: 978-951-883-352-2 |
Kauniisti kuvitetusta kirjasta löytyvät ohjeet kaiken kaikkiaan 12 erilaisen värikkään ja yksityiskohtaisen pehmolelun valmistamiseen. Kirjan ohjeet etenevät vaihe vaiheelta ja runsaalla kuvituksella on esitelty pehmoleluhahmojen yksityiskohtia myös lähempää.
Rosalie ja Melanie ovat kiinnittäneet erityistä huomiota pehmolelujen värikkyyteen sekä niiden yksityiskohtiin, koska juuri viimeistellyt yksityiskohdat tekevät näistä pehmoleluista luonteikkaita ja persoonallisen näköisiä. Kirjassa on erikseen luku, jossa käsitellään tarvittavia välineitä ja työmenetelmiä mm. kuvalliset ohjeet kirjassa käytettyihin käsinompelupistoihin ja vinkkejä koneompeluun sekä pehmolelujen kokoamiseen.
Näissä pehmoleluissa ja niiden yksityiskohdissa voi hyvin hyödyntää pienetkin kangastilkut, mitkä muista ompelutöistä on mahdollisesti jäänyt yli. Itse pidin tästä kirjasta paljon ja annoin lasten valita kirjasta kaksi pehmoleluhahmoa, jotka heille toteutan.
Lapset (6v. ja 3,5v.) valitsivat omat pehmolelusuosikkinsa kirjan pehmoleluista. Tyttäreni suosikki oli kirjan kannessakin näkyvä "Aleksanteri-toukka" ja pojan suosikki värikäs "Hellevi-hiiri".
Pidin tästä kirjasta paljon, koska siinä on selkeät hyvät ohjeet ja erilaisia pehmolelumalleja monipuolisesti - kirahvista dinosaurukseen. Kannattaakin ottaa lapset mukaan valitsemaan mieluista pehmolelua, sillä aikuiselle tulee näitä pehmolelumalleja katsellessa helposti valinnan vaikeus...paitsi jos ompelee ne kaikki. ;)
Hyvää sunnuntai-iltaa toivotellen!
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti